Jdi na obsah Jdi na menu
 


Čachtická paní-Elizabeth Bathory

8. 1. 2009

Brrr, hrad sadistické šlechtičny

Hrad sadistické šlechtičny

Jen třicet kilometrů od hranic s Českou republikou, v Trenčínském kraji na Slovensku, se nachází zřícenina hradu Čachtice - hradu, kde řádila známá Čachtická paní...

Trocha historie

Neblaze proslulý hrad Čachtice byl vybudován někdy před rokem 1276 a sloužil jako hraniční královská pevnost. Hrad, který často měnil majitele, roku 1299 dobyl Matúš Čák Trenčiansky. Nejznámějším majitelem hradu byl František Nádasdy, syn palatina Tomáše Nádasdyho, především ale jeho vdova - krvavá Alžběta Báthoryová, která za své zločiny seděla na hradě v doživotním domácím vězení. Za povstání Františka Rákociho II. byly Čachtice poničeny a proměnily se ve zřícenu.


Za krvavou Alžbětou

Hrad proslavila především Alžběta Bathoryová, známá vražednice mladých dívek. Její osud zpopularizoval, ale i značně přibarvil Jožo Nižnánsky. Nižňanského verze je sice záležitostí beletristickou, ale holá skutečnost byla i tak krutá. Alžběta se sice nekoupala v krvi mladých dívek, ale i tak se odhaduje, že jich mohla mít na svědomí až 650. Střízlivější odhady pak hovoří o 37 až 80 obětech jejích sadistických praktik. Alžběta však patřila k nejvyšší uherské aristokracii s významnými styky, a tak její zločiny zůstaly dlouho nepotrestané.

Co říkají psychiatři?

Podle psychiatrů se u Alžběty Báthoryové patrně jednalo o tzv. impulsivní sadismus, při němž se pachatel dopouští zločinu pod tlakem neodolatelného vnitřního impulsu. Přitom ostatní duševní schopnosti zůstávají zachovány. To umožňuje zločiny tajit. Na čachtickém hradě ji nakonec přímo při činu dopadl palatin Thurzo, který ji následně odsoudil k doživotnímu vězení. Byl to jistě velmi mírný trest, ale šlo o šlechtičnu a bylo nutné zabránit skandálu. Na hradě zemřela osamocena 28. srpna 1614, snad mohla být otrávena. Daleko hůř se vedlo jejím pomocníkům Janu Fickovi, Iloně Jó, Doře Sentešové a Kateřině Benecké. Ty už žádná modrá krev nechránila, a tak byli vydáni napospas katu.

Ves Čachtice

Na krvavou paní narazíte i ve vesnici Čachtice. Původně byla totiž pochována ve zdejším kostele. Její tělo se ale nikdy nenašlo. Říká se, že buď bylo někdy v minulosti převezeno do Polska, nebo může být ukryto v některé z dosud neotevřených krypt. Ke spekulacím svádí i nápadně honosný náhrobek jistého písaře. Je na něm patrné, že původní nápis byl nedokonale odstraněn a nahrazen jiným.

 

Autor: Jana Bartošová

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

bathorycka

(michaela seibertova, 16. 9. 2010 14:21)

myslim si ze byla kruta
a zla mrcha

pěkné

(anežka, 8. 1. 2009 13:57)

moc pěkné .....

 

 


Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< srpen / 2019 >>